СКУ
СВІТОВИЙ КОНҐРЕС УКРАЇНЦІВ
UKRAINIAN WORLD CONGRESS
5 травня 2013 р.
ВЕЛИКОДНЄ ВІТАННЯ
Світовий Конґрес Українців щиро вітає Ієрархів і душпастирів українських Церков та українців усього світу з величним святом Христового Воскресіння!
Символізуючи собою перемогу добра над злом, життя над смертю та світла над пітьмою, Великдень згуртовує нас у любові до воскреслого Сина Божого та надихає вірою у вічне життя. Цей світлий день нагадує про обов’язок жити згідно з Божими заповідями та за законами добра і християнської моралі, а також дає надію на торжество справедливості та духовно зміцнює мільйони українців, що проживають у всьому світі. Віра у Христа століттями допомагала нашому народові вистояти у найважчі часи та єднала в боротьбі за вільне і гідне життя.
У день великого Христового Воскресіння Світовий Конґрес Українців закликає все світове українство уславити Сина Божого та спільно піднести Великодню молитву за краще майбутнє для України та українського народу.
Нехай же світло Христового Воскресіння зігріває і оберігає всіх українців та приносить у кожну родину мир, радість і благополуччя!
Христос Воскрес! Воістину Воскрес!
СВІТОВИЙ КОНҐРЕС УКРАЇНЦІВ
Евген Чолій
Президент
5 May 2013
EASTER GREETINGS
The Ukrainian World Congress extends sincerest greetings to all Hierarchs and spiritual pastors of Ukrainian Churches, and to Ukrainians worldwide, on the occasion of the celebration of Christ’s Resurrection!
Symbolizing the triumph of good over evil, life over death, and light over darkness, Easter unites us in love for the resurrected Son of God and fills us with faith in eternal life. This Holy Day reminds us of our responsibility to live according to God’s commandments and the principles of goodness and Christian morals, while strengthening our faith in justice prevailing, and spiritually elevating millions of Ukrainians living around the world. For centuries, the belief in Christ has helped our nation survive the most difficult times and brought us together in the struggle for an independent and dignified life.
On the day of Christ’s Resurrection, the Ukrainian World Congress calls upon Ukrainians around the world to praise the Son of God and join in an Easter prayer for a better future for Ukraine and the Ukrainian nation.
May the light of Christ’s Resurrection warm and protect all Ukrainians and bring peace, happiness and prosperity to every family!
Christ is risen! Truly He is risen!
UKRAINIAN WORLD CONGRESS
Eugene Czolij
President
Христос Воскрес! Воістину воскрес!
Вже понад тисячу років наш народ святкує Світле Христове Воскресіння як найбільше та найвеличніше свято. Воскресіння Христа – це великий дарунок Господньої любові до людей, символ торжества перемоги добра над злом. Воно дає нам змогу на вічне життя та спонукає замислитися над християнськими цінностями, а також зміцнює нас духовно та вселяє в наші душі почуття надії на щасливе майбутнє.
У свідомості кожного українця день Христового Воскресіння поєднує чудові релігійні обряди зі своєрідними національними традиціями та звичаями. У цей день усі українці світу - і на рідній землі, і в діаспорі - прийдуть на Пасхальну Службу Божу, щоб разом возвеличити ім’я Спасителя, помолитися за своїх рідних і за матір-Україну.
У день світлого Воскресіння Христового ми дякуємо Всевишньому за те, що вислухав наші молитви і дарував Україні свободу та можливість вільно розвиватись у колі незалежих держав світу. Уже 18-ий рік український народ радісно і відкрито святкує Христове Воскресіння у своїй незалежній Українській державі. Ми віримо, що з Божою допомогою Україна зможе перебороти всі труднощі сучасного життя та буде впевнено йти вперед до відновлення української нації та утвердження демократії.
Світовий Конґрес Українців щиро вітає Ієрархів і душпастирів українських
Церков у всьому світі, Президента, Прем’єр-міністра, Голову Верховної
Ради України, членів складових організацій Світового Конґресу Українців
та громадських провідників, а також усіх українців в Україні та в діаспорі
зі святом Христового Воскресіння та зичить міцного здоров’я, щастя,
радості, миру та злагоди на довгі літа.
Нехай же Господь скріпляє нашу віру та згуртовує всіх нас у спільній
справі задля майбутнього України та українського народу!
Світовий Конґрес Українців
Евген Чолій , Президент
Стефан Романів, Генеральний секретар
30 березня 2009 р.
САМІТ ГЛАВ ДЕРЖАВ ТА УРЯДІВ КРАЇН-ЧЛЕНІВ
НАТО
Напередодні саміту глав держав та урядів країн-членів НАТО, який відбудеться 3 і 4 квітня 2009 р. у м. Баден-Баден і м. Кельн (Німеччина) та в м. Страсбург (Франція), світ знову відчув необхідність прийняття України до членства НАТО для збереження глобальної стабільності.
17 березня 2009 р. Президент Росії Дмитро Медведєв заявив про повномасштабний план військового переозброєння на суму $140 більйонів американських доларів. За словами російського Президента, основним завданням є “підвищення бойової готовності військ [Росії], причому не звичайне підвищення, а якісне, перш за все за рахунок стратегічних ядерних сил” (переклад з російської).
Таке твердження Президента Медведєва дуже контрастує зі зробленою усього десять днів тому, 7 березня 2009 р., заявою російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова на 65-му пленарному засіданні Конференції ООН з питань роззброєння в Женеві: “Сьогодні вперше за увесь період після закінчення “холодної війни” наступає момент, коли стає реально можливим відновити глобальний процес роззброєння по широкій програмі” (переклад з російської).
Подана вище суперечлива інформація у поєднанні з заявами Росії відносно таких питань, як Чорноморський флот і розширення НАТО, обмеження в подачі газу і військова агресія проти Грузії, представляють загрозу регіональній і глобальній стабільності.
Для порівняння: Україна усього через три роки після здобуття незалежності, 14 січня 1994 р., добровільно відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу, підписавши Тристоронню заяву США-Росія-Україна, згідно з якою було передбачено вивезення ядерних бойових зарядів з України до Росії для демонтажу. Через 11 місяців, 5 грудня 1994 р., Україна приєдналась до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як без’ядерна держава. Україна також брала участь у миротворчих акціях НATO.
3 квітня 2008 р. глави держав та урядів країн-членів НАТО, які взяли участь у саміті НАТО в Бухаресті, видали Декларацію Бухарестського саміту, у якій стверджується:
НАТО вітає євроатлантичні прагнення щодо членства в НАТО України та Грузії. Сьогодні ми дійшли згоди, що ці держави стануть членами НАТО. Обидві країни зробили цінні внески в операції Альянсу. Ми вітаємо демократичні реформи в Україні та Грузії та з нетерпінням очікуємо на проведення вільних та чесних парламентських виборів в Грузії в травні. ПДЧ буде наступним кроком для України та Грузії на їх шляху до членства. Сьогодні ми чітко заявляємо, що ми підтримуємо заявки цих країн щодо ПДЧ.
Тому Світовий Конґрес Українців закликає глав держав та урядів об’єднатися і схвалити заяву про приєднання України до Плану дій щодо членства (ПДЧ) під час саміту НАТО, який відбудеться у квітні 2009 р. Це стало б для світу чітким доказом того, що НАТО відкидає помилкові заклики відносно узгіднення з Росією заяви про приєднання України до ПДЧ, які за своєю суттю рівнозначні поверненню до радянської зони впливу. Схвалення заяви про приєднання України до ПДЧ підтвердило б також недвозначну і конкретну акцію НАТО в напрямку збереження миру і стабільності в цьому регіоні на довгий час.
11 березня 2009 р.
ЗАЯВА СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ УКРАЇНЦІВ:
70-РІЧЧЯ ПРОГОЛОШЕННЯ КАРПАТСЬКОЇ УКРАЇНИ
15 березня 2009 р. виповнюється 70 років проголошення Карпатської України – незалежної держави українців Закарпаття. Будучи логічним продовженням довговікової боротьби нашого народу за свою незалежність, ця яскрава сторінка української історії стала важливим етапом у здобутті незалежності України у серпні 1991 р.
Велике прагнення українців Закарпаття жити в незалежній державі знайшло своє відображення у різних подіях бурхливого 20-го століття, і зокрема у вході Закарпаття до складу Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), а після захоплення ЗУНР Польщею та включення Закарпаття до Чехословацької Республіки – у наполегливому виборюванні української автономії та незалежності.
Висока національна свідомість та солідарність українців Закарпаття принесла їм тріумфальну перемогу під час виборів крайового Сейму 12 лютого 1939 р.: із 92.5% , що взяли участь у голосуванні, 92.4% проголосували за утвердження національної держави, що й стало підставою до проголошення незалежної Карпатської України. Першу сесію Сейму Карпатської України, яка пройшла 15 березня 1939 р. у м. Хуст, доктор Августин Волошин відкрив зворушливим привітанням та пророчими словами великого Шевченка: “Встане Україна… Cвіт правди засвітить, І помоляться на волі Невольничі діти”. У цей день було затверджено суверенність та самостійність новоствореної держави, одноголосно обрано доктора Августина Волошина Президентом та прийнято основні Конституційні закони.
Однак складна політична ситуація в Європі напередодні Другої світової війни не дала уряду новоствореної держави здійснити свої плани: уже під час роботи першої сесії Сейму на кордоні Карпатської України почали концентруватись угорські військові частини. У кінці березня після кровопролитних боїв з військами профашистської Угорщини підрозділи регулярної армії Карпатської України – Карпатської Січі – змушені були відступити, а ворог повністю окупував землі молодої держави. Січовики-українці стали першими, хто зі зброєю в руках виступив проти гітлерівського нацизму.
Попри військову поразку, проголошення Карпатської України стало важливим кроком на державотворчому шляху України, засвідчило незламну волю українського народу до свободи і незалежності та підтвердило, що Закарпаття є українською землею, а українці цього краю – невід’ємною частиною великої української нації.
У зв’язку з відзначенням у 2009 р. 70-річчя проголошення Карпатської України Світовий Конґрес Українців закликає усе світове українство глибоко осмислити цю історичну подію, відповідно оцінити її роль в історії України та включитися до проведення різноманітних заходів на цю тематику.
16 лютого 2009 р.
ПРЕСОВЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
ПОДОРОЖ ПРЕЗИДЕНТА СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ УКРАЇНЦІВ
ДО ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
Від 30 січня до 8 лютого 2009 р. президент Світового Конґресу Українців (СКУ) Евген Чолій, на запрошення Українсько-Бразилійської Центральної Репрезентації (УБЦР), здійснив візит до Південної Америки, де у супроводі голови УБЦР Віторіо Соротюка зустрівся з представниками південноамериканської української громади та відвідав українські інституції Бразилії та Парагваю.
VII КОНҐРЕС УКРАЇНСЬКО-БРАЗИЛІЙСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ
ТА IV ЗУСТРІЧ УКРАЇНЦІВ ПІВДЕННОЇ АМЕРИКИ
31 січня і 1 лютого президент СКУ взяв участь у VII Конґресі Українсько-Бразилійської
Центральної Репрезентації та у IV Зустрічі українців Південної Америки,
що пройшли в м. Куритиба, штат Парана (Бразилія). Крім делегатів, на
цих заходах були присутні владики українськиих церков, представники
федерального, провінційного і місцевого урядів та українські дипломати.
Під час зібрання президент СКУ виступив з доповіддю, у якій розповів
про діяльність СКУ та плани на майбутнє, а також закликав українські
громади Бразилії, Аргентини та Парагваю до активної співпраці. Присутні
також заслухали звіт голови УБЦР Віторіо Соротюка, схвалили напрямні
майбутньої діяльності та взяли участь у круглих столах на такі теми,
як відносини діаспори з Україною, посилення організованого громадського
життя в Південній Америці, розвиток культурного життя та стан української
мови. Відгукнувшись на пропозицію президента СКУ, делегати прийняли
рішення провести в Буенос-Айресі (Аргентина) в липні 2010 р. I Конґрес
українців Південної Америки з метою покращити координацію діяльності
українських громад на південноамериканському терені. Затим було обрано
провід УБЦР (голова Віторіо Соротюк, I-й заступник Жорже Рибка, II-й
заступник Філіпе Лукас, III-й заступник Олександр Швець, IV-й заступник
Вільсон Хосе Котвіцький, I-й секретар Даніела Іванікі, II-й секретар
Володимир Ґалат, I-й фінансовий референт Маркос Ноґас, II-й фінансовий
референт Ліцея Пашко-Майданчен).
Під час нарад президент СКУ мав нагоду обговорити ряд важливих тем з
різними офіційними представниками. У розмові з головою УБЦР Віторіо
Соротюком президент СКУ поцікавився життям українців Бразилії і заторкнув
питання організаційного характеру, у тому числі й про налагодження більш
ефективного зв’язку з СКУ і призначення контактної особи, про веб-сайт
УБЦР та про видання пресових повідомлень, заяв і обіжників СКУ португальською
мовою. Бразилійського сенатора Альваро Діаза закликав і далі продовжувати
працю для визнання Національним Конґресом Бразилії Голодомору 1932-33
рр. геноцидом українського народу. З дипломатичними представниками України
в Бразилії, послом Володимиром Лакомовим та консулом Ларисою Мироненко,
обмінявся думками про перспективи відкриття при Південно-Західному університеті
Парани відділення для підготовки учителів української мови й літератури.
У розмові з секретарем Товариства “Просвіта” в Республіці Парагвай Марком
Худиком звернув увагу на перспективу входу товариства до складу СКУ
як крайової організації. З єпископами Української Католицької Церкви
Володимиром Ковбичем та Даниїлом Козлинським обговорив окремі питання
про XXXVI Конґрес української молоді Бразилії. Також привітав архієпископа
Української Автокефальної Православної Церкви Єремію Ференца. У рамках
з’їзду президент СКУ дав інтерв’ю телебаченню Бразилії, радіо Аргентини
та газеті “Сільські вісті” з України.
ЗУСТРІЧ З ДЕЛЕГАЦІЄЮ УКРАЇНЦІВ АРГЕНТИНИ
1 лютого президент СКУ зустрівся з делегацією Української Центральної Репрезентації в Аргентинській Республіці (УЦРАР), до складу якої увійшли голова УЦРАР Євген Юзва, голова Головної ради УЦРАР Марія Зінько, заступник голови УЦРАР Марта Костюк, секретар УЦРАР та заступник голови Товариства “Просвіта” Юрій Данилишин, колишній голова Товариства “Просвіта” Петро Маслюк та секретар Товариства “Просвіта” Емільо П’єсцьоровський. У бесіді з представниками української громади Аргентини, яка налічує близько 250 тис., було обговорено питання про громадське життя українців Аргентини, про налагодження більш ефективного зв’язку з СКУ та призначення контактної особи, про електронну сторінку УЦРАР, про видання пресових повідомлень, заяв і обіжників СКУ іспанською мовою та про I Конґрес українців Південної Америки, що відбудеться в Буенос-Айресі.
ЗУСТРІЧІ В ПАРАГВАЇ
4 лютого президент СКУ здійснив поїздку до Парагваю, де проживає близько 12 тис. українців. Перебуваючи в м. Енкарнасіон, він схилив голову перед пам’ятниками Тарасу Шевченку і жертвам Голодомору, завітав до Української Католицької Церкви Введення в Храм Святої Богородиці і до Української Православної Церкви Київського Патріархату Святого Юрія, у якій привітав пароха Анатолія Яремка, та мав зустрічі з провідниками української громади Парагваю – головою Товариства “Просвіта” Григорієм Савчуком, суддею Михайлом Худиком і секретарем Товариства “Просвіта” Марком Худиком, під час яких ознайомився з життям української громади в Парагваї та обговорив питання про покращення зв’язку з СКУ. Відтак у Домі Товариства “Просвіта” відбулась громадська зустріч президента СКУ з українцями Парагваю, де також виступив молодіжний танцювальний колектив “Вітерець”. Президент СКУ представив присутнім інформацію про діяльність і напрямні СКУ на майбутнє, розповів про стосунки СКУ з владними структурами України, звернув увагу на важливість консолідації світового українства і знання української мови та відповів на поставлені запитання. На завершення Григорій Савчук і Михайло Худик офіційно передали заяву Товариства “Просвіта” в Республіці Парагвай з проханням прийняти його до складу СКУ як крайову організацію. Після цього президент СКУ разом з провідними членами Товариства “Просвіта” відвідав почесного консула України в Республіці Парагвай Андреса Тросюка, де висловив признання від СКУ за те, що Парагвай першим у Південній Америці визнав Голодомор 1932-33 рр. геноцидом українського народу.
XXXVI КОНҐРЕС УКРАЇНСЬКОЇ МОЛОДІ БРАЗИЛІЇ
7 лютого президент СКУ завітав на XXXVI Конґрес української молоді
Бразилії, який проходив у м. Уніао-да-Віторіа, штат Парана (Бразилія).
Виступаючи з промовою перед більш ніж 400 представниками молодого покоління,
президент СКУ розповів про обсяг праці СКУ та закликав молодь долучатись
до активного життя української громади в Бразилії та покращувати знання
української мови для спілкування з українською молоддю усього світу.
У цей же день президент СКУ порушив питання духовного та національного
виховання української молоді в Бразилії з Владиками Української Католицької
Церкви Бразилії – єпископами Володимиром Ковбичем, Даниїлом Козлинським,
Мироном Мазуром, Єфремом Кривим – і з Владикою Кеном Новаківським (Бритійська
Колумбія, Канада). Також переговорив з головою Асоціації українсько-бразилійської
молоді Луїзом Різо про підтримку зв’язку з СКУ.
ПОДОРОЖ ПО БРАЗИЛІЇ
Під час перебування в Бразилії президент СКУ побував у багатьох пам’ятних
місцях більше ніж 450-тисячної української громади.
У м. Прудентополісі, біля монумента Тарасу Шевченку, він вшанував великого
українського пророка; відвідав Музей 1000-ліття Хрещення України, де
під час зустрічі з його директором, Мирославою Кривою, обговорив питання
висилки матеріалів СКУ до музею; побував у Українській Католицькій Церкві
Св. Йосафата та привітав пароха Єфрема Крехера; відвідав Світський інститут
катехиток Серця Ісуса і завдяки директору, Філомені Процик, ознайомився
з його працею.
У околиці Малет, с. Дорізон, оглянув найстарішу в Бразилії, побудовану
в 1903 р. Українську Католицьку Церкву Святого Архистратига Михаїла,
де підписав книгу відвідувачів, а також Церкву Святого Івана Хрестителя.
У м. Уніао-да-Віторіа завітав до церкви Святого Василія Великого, де
привітав отця Маріо Лазоського, а також побував на площі України в честь
перших українських поселенців у Бразилії.
У м. Куритиба зустрівся з єпископом-емеритом Української Католицької
Церкви Єфремом Кривим, який розповів про українське поселення в Бразилії;
відвідав пам’ятник Тарасу Шевченку, щоб вшанувати його пам’ять; завітав
до Українського меморіалу, збудованого на честь 100-річчя української
еміграції; побував у Церкві Різдва Пресвятої Богородиці, де ознайомив
отця Іллю Мариняка та парафіян з працею СКУ.
*****
“Поїздка до Південної Америки була надзвичайно цікава. Вона дала мені
змогу краще познайомитись з представниками українських громад Бразилії,
Аргентини і Парагваю та обговорити ряд питань, які посилять зв’язки
зі Світовим Конґресом Українців. Щиро дякую їм за гостинність, а зокрема
Віторіо Соротюку, голові Українсько-Бразилійської Центральної Репрезентації,
який супроводжував мене під час подорожі,” – заявив президент СКУ Евген
Чолій.